in

Diz Kapağındaki Ağrıdan Ötürü Gittiği Hastanede Çekilen Röntgenle Penisinde Kemikleşme Olduğunu Öğrenen Adam

Diz Kapağındaki Ağrıdan Ötürü Gittiği Hastanede Çekilen Röntgenle Penisinde Kemikleşme Olduğunu Öğrenen Adam
Diz Kapağındaki Ağrıdan Ötürü Gittiği Hastanede Çekilen Röntgenle Penisinde Kemikleşme Olduğunu Öğrenen Adam

İnsan vücudu o kadar karmaşık bir yapıdır ki; bazen bir şeyler yanlış gider ve bunu yalnızca kazara öğrenebiliriz. Kaynak: https://www.sciencealert.com/a-man-went-…

63 yaşındaki bir adamın başına da tam olarak bu geldi. Yaşlı adam düşme sonrasında sol diz kapağında oluşan ağrıdan ötürü New York acil servisine gitti ve çok nadir görülen penis kemikleşmesi teşhisi konuldu.

s-41a2bb1d23e414fee0cdbb5881dd20bf1504f0
Doktorlar düşüşün neden olabileceği herhangi bir kemik kırılmasını kontrol etmek amacıyla adamın kalçasının röntgenini çektiklerinde bu durumu gördüler. Hastanın penisinde kireçlenme vardı. Kalsiyum tozu yumuşak dokuda biriktiği ve sertleştiği için penisin bu hale geldiği öğrenildi.

Acının haricinde adamın başka herhangi bir sağlık sorunu yaşamadığı belirtildi.

s-57b30491ede85342b71a75b38ba3fd0e586531
Penis kemikleşmesi esnekliğin azalmasına ve sonunda ereksiyon sorununa neden olur. Doktorlar ileri tetkikleri yapmadan yaşlı adam hastaneden ayrıldı. Uzmanların önerilerine kulak asmadı. Penis kemikleşmesi insanlarda ilk olarak 1827 yılında gözlemlendi fakat şimdiye kadar belirtilen vaka sayısı 40’dan daha az oldu. En yaygın sebebi ise penis içerisinde lifli yara dokusunun meydana geldiği Peyroni hastalığı en yaygın sebebidir. Ayrıca travma, ileri derece böbrek hastalıkları ve vücuda aşırı kalsiyum alınması gibi nedenlerden de kaynaklanabilir.

Beyrut Amerikan Üniversitesi’nden Georges El Hasbani ve çalışma arkadaşları vaka raporunda durumu açıkladılar:

s-0637f6c4b0fc190168a0984bc780ae57b71703
“Penis kemikleşmesinin tedavisi, hastada gözlemlenen belirtilere ve kemikleşmenin seviyesine bağlı olarak değişir. Rahatsız edici derecedeki akut ağrı ve kronik hafif ağrı ağrı kesiciler, intralezyonel enjeksiyonlar, mekanik esneme ve vakum makineleri, şok dalgası tedavileriyle çözülebilir. Kronik ağrının ciddi boyutları ve ereksiyon sorununa genellikle ameliyatla müdahale edilir.”

Penis kemikleşmesi genellikle yaşlanan köpeklerde gözlemlenir ama köpeklerin penislerinde zaten kemik bulunur. Hatta memelilerin birçoğunun penisinde kemik bulunur.

s-de9f6f5ef642331c88d591e9714173d01b2098
Uzmanlar da bu nedenle, evrimsel süreci göz önünde bulundurarak aynı durumun insanlarda da yaşanıp yaşanamayacağını merak ediyorlardı. Fakat bu durumun vücudumuzdaki lifli bağ dokuda garip olacağı düşünüldü. “İnsan vücudu bağ doku olduğu zaman patolojik durumların meydana geldiği bölgelerde kıkırdak ve kemik dokusu oluşturabilir. Kemik dokusu, iskeletle herhangi bir bağ bulunmayan bölgelerde bile oluşabilir.”

ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

Başka Bir Futbol Mümkün mü?

Başka Bir Futbol Mümkün mü?

İzleyenleri Hayran Bırakan "Mindhunter" Dizisindeki Seri Katil Dennis Rader Hakkında Rahatsız Edici 19 Gerçek

İzleyenleri Hayran Bırakan “Mindhunter” Dizisindeki Seri Katil Dennis Rader Hakkında Rahatsız Edici 19 Gerçek