in

Avukatı Döven Cumhurbaşkanı Korumalarına Soruşturma İzni Verilmedi: ‘Kendisi Başını Aracın Sert Kısımlarına Vurdu’

Avukatı Döven Cumhurbaşkanı Korumalarına Soruşturma İzni Verilmedi: 'Kendisi Başını Aracın Sert Kısımlarına Vurdu'
Avukatı Döven Cumhurbaşkanı Korumalarına Soruşturma İzni Verilmedi: 'Kendisi Başını Aracın Sert Kısımlarına Vurdu'

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, avukat Sertuğ Sürenoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumaları tarafından dövülmesi olayında, iki polisin soruşturulmasına izin vermedi. Vali Sürenkaya imzası ile savcılığa gönderilen cevap yazısında, Sürenoğlu’nun başını araç içerisinde sert kısımlara vurarak kendisini yaraladığı öne sürüldü.

s-5ebd3694344db2fa4ddc3653bd68b2d789f6bf Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın nikah şahidi olarak katıldığı Demirören-Kalyoncu ailelerinin Çırağan Sarayı’ndaki düğünü sırasında yolun trafiğe kapatılmasına tepki gösteren avukat Sertuğ Sürenoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından dövülmüştü.

Savcılık iki polis hakkında soruşturma izni talep etti

s-2e2167a9c9cdda3f8c07b3f4ca44fbce3cca43 13 Nisan’da yaşanan olayda avukat Sertuğ Sürenoğlu korumalar tarafından uzun süre işkence gördüğünü öne sürmüş ve olayın ardından kendisine tehditle tutanak imzalatıldığını ileri sürmüş, ayrıca kendisini döven korumalardan şikayetçi olmuştu. Savcılık, Cumhurbaşkanlığı koruması olan polis memurları hakkında soruşturma izni için İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’ya yazı yazdı.

“Kendisine ve polislere zarar verecek hareketlerde bulundu”

s-ae1fdd3fb60ff10fae5b22dd06daeb4ad67fd6İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Independent Türkçe’den Can Bursalı’nın aktardığı bilgiye göre,Yerlikaya’nın gönderdiği cevapta, polis memurlarının ifadesine dayanılarak şunlar denildi:

“Olay yeri yakalama tutanağında imzaları bulunan polis memurlarının alınan ifadelerinde özetle; şüpheli avukat Sertuğ Sürenoğlu’nun Cumhurbaşkanımızın makam aracına yönelik el kol hareketi yaparak ve hakaret ederek hamle yaptığını, şahsı muhafaza altına aldıklarını, Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne teslim etmek için resmi ekibin gelmesini beklerken araç içerisinde şüpheli Sertuğ Sürenoğlu’nun saldırgan hareketlere devam ettiğini, aracın sert kısımlarına kafasını vurarak kendisine ve görevli polislere zarar verecek şekilde hareketlerde bulunduğunu…”

“Tutanağı zorla imzalaması hayatın doğal akışına aykırı”

s-668c4bf72e7657267e7dd0e53fe3edefebf19e Vali Yerlikaya imzalı yazıda ayrıca, Sürenoğlu’nun “Tutanağı tehditle imzaladım” iddiasına da şu yanıt verildi:

“Her ne kadar avuakat Sertuğ Sürenoğlu vermiş olduğu ifadesinde bu tutanağı zorla imzlamak zorunda kaldığını, kendisinin tehdit edildiğini iddia etmiş olsa da, kendisinin Hukuk Fakültesi mezunu ve aynı dalda doktora öğrencisi olduğunu düşünüldüğünde, bu tür hukuki konularda nasıl davranması gerektiğini biliyor olması gerektiği, 35 yaşında olgun ve eğitimli bir insan olduğu düşünüldüğünde Çırağan Oteliİ’nde merkezi bir yerde kalabalık bir ortamda tehlikede hissetmesi ve bu tutanağı imzalamak zorunda kaldığını söylemesinin hayatın olağan akışına uymadığının değerlendirildiği…”

“Gözdeki şişlik ve darp izleri polisin yetkisini kullanmasıyla olmuş olabilir”

s-1b2ad837c82dedda14e32cc9c3b49f5567f023 Olayın ardından Kağıthane Devlet Hastanesi’nde yapılan muayenede Sürenoğlu’nun gözündeki şişliğe ve yüzündeki darp izlerine dikkat çekilmişti. Vali Yerlikaya, şişlik ve darp izlerinin Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu’nun 16. maddesinde yer alan “Polis, görevini yaparken direnişle karşılaması halinde, bu direnişi kırmak amacıyla ve kıracak ölçüde zor kullanmaya yetkilidir” ifadelerine dayandırdı. Yerlikaya imzalı cevap yazısında, gözdeki şişlik ve darp izlerinin polisin yetkisini kullanması sonucu meydana gelebileceğinin değerlendirildiği de belirtildi.Hakkında şikayette bulunulan iki polis memuru hakkında soruşturma izni verilmedi.

Avukat Sürenoğlu olayın ardından “cumhurbaşkanına hakaret” gerekçesiyle ev hapsi cezası almıştı. Ancak bilirkişi raporu hakaret olmadığını tespit etmişti.

Avukatın Darp Edilmesine İlişkin Bilirkişi Raporu: ‘Cumhurbaşkanına Hakaret Yok’ –

Adalet Bakanlığı da dava açılması talebine olumlu yanıt vermemiş, avukatın cezası kaldırılmıştı.

Erdoğan’ın Korumaları Darp Etmişti: Avukat Sürenoğlu’nun Ev Hapsi Cezası Kaldırıldı

ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

Doktor İhmali mi? Diş Ağrısı Şikayetiyle Gitti, Gözünü ve Yüzünün Bir Kısmını Kaybetti

Doktor İhmali mi? Diş Ağrısı Şikayetiyle Gitti, Gözünü ve Yüzünün Bir Kısmını Kaybetti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: 'Yanan Ormanlarımızın İmara Açılması Söz Konusu Olamaz'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: ‘Yanan Ormanlarımızın İmara Açılması Söz Konusu Olamaz’