in

Beştepe’de Adli Yıl Açılışı Krizi: Barolar Gitmiyor, Feyzioğlu Katılacak

Beştepe'de Adli Yıl Açılışı Krizi: Barolar Gitmiyor, Feyzioğlu Katılacak
Beştepe'de Adli Yıl Açılışı Krizi: Barolar Gitmiyor, Feyzioğlu Katılacak

Yargıtay’ın Beştepe’de düzenlenecek 2019-2020 Yargı Yılı açılışı için barolara gönderdiği davetlere peş peşe ret yanıtları geldi. Aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana ve Van’ın da bulunduğu çok sayıda baro, törene katılmayacağını bildirdi. Türkiye Barolar Birliği ise, baroların aksine törene katılacağını ve Başkan Metin Feyzioğlu’nun konuşma yapacağını duyurdu. 

s-aebf3e7916863db5f7462ca9d9a8e971949653 2019-2020 Yargı Yılı açılışı 2 Eylül’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak. Yargıtay barolara tören için davet gönderdi. Ancak törenin Beştepe’de yapılmasına tepki gösteren çok sayıda baro, katılım göstermeyeceğini bildirdi. İzmir’in peşi sıra İstanbul, Ankara, Muğla, Antalya, Adana, Aydın, Van, Ordu, Bursa, Kocaeli, Mersin, Şanlıurfa, Eskişehir, Balıkesir, Hatay ve Düzce baroları törene iştirak etmeyeceklerini açıkladı. Barolar, mekan seçiminin yargı bağımsızlığına zarar verdiğini vurguladı.

Barolar kararlarını sosyal medya hesaplarından da paylaştı…

Türkiye Barolar Birliği: “Sorunları konuşarak çözeceğimize olan inancımız tam”

s-84013b525bd4c62fec14f2d4b4a62de365a42e Barolardan gelen bu açıklamalara karşın, Türkiye Barolar Birliği Adli Açılış Yılı törenine katılacağını açıkladı. Yapılan duyuruda şöyle denildi: “Yargıtay Başkanlığı’nın Adli Yıl Töreni’ne Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nı davet etmesi üzerine konu Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu’nda tüm yönleriyle görüşülmüştür.  Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu törene katılım sağlanmasına karar vermiştir. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu törene katılacak ve eskiden beri gelen geleneğin devamı olarak Yargıtay Başkanı Sayın İsmail Rüştü Cirit ile birlikte Adli Yıl açış konuşmasını yapacaktır. Meslektaşlarımızın ve milletimizin beklentisi sorunlarımızın konuşarak çözülmesidir. Bizim de sorunları konuşarak, iletişim kurarak hep birlikte çözebileceğimize inancımız tamdır. ”

ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

İstanbul Sular Altında: Ulaşım Felç, Bir Kişi Hayatını Kaybetti

İstanbul Sular Altında: Ulaşım Felç, Bir Kişi Hayatını Kaybetti

Yol Yaptılar, Mahalleyi Duvarla İkiye Ayırdılar: '50 Metre İçin Bir Kilometre Dolanıyoruz'

Yol Yaptılar, Mahalleyi Duvarla İkiye Ayırdılar: ’50 Metre İçin Bir Kilometre Dolanıyoruz’