in

‘Beyin Sisi’ne Dikkat: Her 10 Kovid-19 Hastasının 1’i Yakalanıyor

Bir anlık hafıza kaybı, konsantrasyon bozukluğu, kafa karışıklığı, konuşmada ve günlük kelimeleri bulmada yaşanan zorluk…..

'Beyin Sisi'ne Dikkat: Her 10 Kovid-19 Hastasının 1'i Yakalanıyor
'Beyin Sisi'ne Dikkat: Her 10 Kovid-19 Hastasının 1'i Yakalanıyor

Bir anlık hafıza kaybı, konsantrasyon bozukluğu, kafa karışıklığı, konuşmada ve günlük kelimeleri bulmada yaşanan zorluk… Koronavirüs geçiren her 10 hastadan biri ‘beyin sisi’ denilen bu durum nedeniyle soluğu hastanede alıyor. 

s-ce3b30f27ab79395ca529bb23b00fd726cc147
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, kovid-19 hastalarında baş ağrısı, halsizlik, hatta felce varan nörolojik bulguları bildiklerini ancak ‘beyin sisi’ ile son 2-3 aydır sıklıkla karşılaşmaya başladıklarını söylüyor. Hürriyet’ten Fulya Soybaş’ın haberine göre araştırmaların beyin sisinin koronavirüs geçirildikten sonra aylarca devam edebileceğini gösterdiğini belirten Prof. Dr. Uludüz, hastanede koronavirüs tedavisi alan, yoğun bakımda yatan hastalarda ise daha yoğun görüldüğünü belirtti.

‘Virüsü atlatanların 10’da 1’inde görülebiliyor’

prnt.scs-a6fa987ef954beccfe3a4faff4b9a818ea8553
Uludüz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yoğun bakımda tedavi görenlerin 3’te 1’i virüsü atlatanların ise 10’da 1’inde görülebiliyor. Sisli beynin nasıl oluştuğu konusunda uzmanlar arasında ortak bir fikir yok. Enfeksiyon esnasında oluşan bağışıklık sağlayıcı antikorların yanlışlıkla sinir sistemine saldırmasından ya da enfeksiyon nedeniyle hasar gören sinir hücrelerinin birbirlerine yanlış sinyaller göndermesi nedeniyle olabileceği ileri sürülüyor. ‘Her şey rüya gibi, net düşünemiyorum, sürekli unutuyorum’ diyorsanız dikkat!..”

Demansa neden olur mu?

prnt.scs-f70e017bdc1ed28f8f29034cd461bd6434a68a
Uludüz, beyin sisi uzun vadede demans yapar mı sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

“Normalde kısa vadede, birkaç ay içerisinde hastanın doktor desteğiyle süreci atlatması olası. Ama uzun vadede bir hafıza problemi yaşatır mı? İşte burası soru işareti. Zira virüs beyinde yavaş yavaş ilerliyor. Beyin bariyerlerine kan yoluyla geçiş yaparak ulaşıyor. En çok etkilediği yer hafıza bölgesi. İşte bu bizim ‘Acaba çağımızın hastalığı beyin sisi olabilir mi’ endişesi yaşamamıza sebep oluyor.”

‘İyi uyuyun, iyi beslenin’

s-6922755d09252a351d5089e8094606e16109b8
Bu hastalığın henüz etkili bir tedavisinin olmadığını belirten Uludüz, “Hafızayı destekleyecek Omega3, B12, C ve D vitamini takviyeleri öneriyoruz. Ayrıca hafızayı desteklemek için bulmaca çözmek, açık havada yürümek gibi fiziksel aktiviteler yapın. İyi uyuyun. Uyuyamıyorsanız melisa, papatya çayı ya da yatmadan önce muz ekstresi öneririm. İyi beslenin: basit karbonhidratları ve şekeri hayatınızdan çıkarın.” dedi.

‘Çekmeyen bilmez’

s-503927bb53e12f71d92a8f0b90b0788076795b
58 yaşındaki Gülyüz Torun, koronavirüsü yendikten sonra yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Tedavim evde devam etti. Filyasyon ekibinin getirdiği ilaçları ekstra olarak da C, D ve B12 vitaminleri kullandım. Süreci hayli ağır atlattım. En çok kas ve baş ağrısı çektim. Kafamı dahi kaldıramayacak bir halsizlik, öksürük… Bu ağrıyı tarif edecek kelime yok. Maskesiz, umarsızca dolananları gördükçe ‘Bunları yaşayacaklarını bilseler böyle sorumsuzluk yapamazlar’ diyorum. Çünkü çekmeyen bilmez.Neyse ki 20 gün içerisinde negatife döndüm. Ama kâbus bitmedi. Yataktan çıkamıyordum. Sürekli bir yorgunluk hali vardı. Sonra birden arkadaşlarımın adını unutmaya başladım. Kargoya bir kitap verecektim, 20 yıldır yaşadığım adresimi unuttum. Söylemek istediğim kelime dilimin ucuna kadar geliyor ama bir türlü kafamı toplayıp cümle kuramıyordum. Dedim, ‘Bunuyorum herhalde.’ Hemen doktora gittim.Beyin sisi yaşadığım söylendi. Doktorumun tavsiye ettiği ilaçları kullanıyorum. Bol bol hareket ediyor, hafızamı güçlendirecek aktiviteler yapıyorum ama hâlâ her şey tam berrak değil.”

Bu haberler de ilginizi çekebilir

Sadece 1 Yıl Hapiste Kaldı: Kızını İstismar Eden Adam Tarafından Tehdit Edilen Annenin İsyanı – Koronavirüslü Hastadan 500 Liraya Tükürüğünü Satın Alıp, Patronunun İçeceğine Karıştırmış – Protestolar Sonucu Gözaltılar Var! Emniyet’ten ‘Boğaziçi Üniversitesi’ Açıklaması

ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

Hırsızlıktan Sonra Geleceğe Yatırım Yaptı! Taksi Plakası Satın Almış

Hırsızlıktan Sonra Geleceğe Yatırım Yaptı! Taksi Plakası Satın Almış

A Haber, BBC Muhabiri Lowen'in Gezi'deki Fotoğrafını 'Kaos Planı' Başlığıyla Paylaşınca Ti'ye Alındı

A Haber, BBC Muhabiri Lowen’in Gezi’deki Fotoğrafını ‘Kaos Planı’ Başlığıyla Paylaşınca Ti’ye Alındı