in

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü: ‘Aşıdan Ölen Birini Hiç Duydunuz mu?’

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof…

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü: 'Aşıdan Ölen Birini Hiç Duydunuz mu?'
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü: 'Aşıdan Ölen Birini Hiç Duydunuz mu?'

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, toplumun yüzde 60-70’i aşılanabilirse yaza kadar mesafe alınabileceğini belirterek, “Şu ana kadar aşıdan ölen birisini duydunuz mu? Ama covidden her gün dünyada 15 bin kişi ölüyor” diyerek aşı kararsızlarına seslendi.

s-0a1ed7236087fb54832456c580c3fa677a07dd
Yaza kadar tedbirlerin uygulanmasıyla ve aşılamayla kontrolün sağlanacağını söyleyen Prof. Dr. Özlü, “Hızlı bir şekilde aşılamaya geçebilirsek, tedbirlere, kısıtlamalara ve tavsiyelere uyarsak; yani toplumun yüzde 60-70 ini aşılayabilirsek inşallah yaza kadar bir mesafe alabiliriz. Kontrolü sağlayabiliriz. Yoksa işimiz zor. Sanıyorum ki yaza kadar tedbirlerin uygulanmasıyla ve aşılamayla bir kontrol sağlanabilir. Güzel bir rahatlama elde edebiliriz, diye düşünüyorum. Ama koşullara uymazsak o zaman süreç daha da uzar” diye konuştu.

“Aşı yaptırma konusunda talep artacaktır”

www.diken.com.trs-899b6ebbf6a0c40239c5fcb87998738c244d9a
Aşının risklerinin olduğunu fakat normal hastalığa göre çok düşük olduğunu belirten Prof. Dr. Özlü, “Aşıyla ilgili soru işaretleri olabilir. Ama aşıdan başka bir çözüm yok. Biz sağlıkçılar olarak hemen yaptıracağız. Siz de etrafınızda aşı yaptıranları göreceksiniz. Bir sorun yaşamadıklarını görünce; aşı yaptırma konusunda talep artacaktır. Keşke daha çok kişi aşılansa ve daha hızlı aşılanma yapılabilse bir an önce bu salgın bitse” diye konuştu.

“Aşıyla oluşan risk, çok düşük”

s-d2ab36bc55f111e6b48315b3a99fc7e2c84ac1
Çok bunaldıklarını ve yorulduklarını anlatan Özlü, “Bir yıldır herkes evinde mahsur kaldı. İnsanlar, işine gidemiyor. Ekonomik açıdan da sıkıntıya girdiler. İnsanların psikolojileri bozuldu. Kimse eşiyle dostuyla bir araya gelemiyor. Aşı olup normal hayatımıza devam etmek istiyoruz. Aşının tabi ki riskleri var; ama normal hastalığa göre çok düşük. Bu güne kadar dünyada milyonlarca aşı yapıldı. Şu anda dünyada aşı yapılıyor. Kaç gündür Amerika’da, İngiltere’de Avrupa Birliği ülkelerinde aşı yapılıyor. Bizde de şu anda deneme amaçlı yapılıyor. Şu ana kadar aşıdan ölen birisini duydunuz mu? Ama covidden her gün dünyada 15 bin kişi ölüyor. Onun için aşıyla oluşan risk, çok düşük. Ancak hastalıktan dolayı risk çok büyük dedi. Boris Johnson’ın Babası Brexit’e Tepki Olarak Fransız Vatandaşlığına Başvurdu – Cezaevinden İzinli Çıkmıştı: Zindaşti’nin ‘Hasmı’ Orhan Ünğan Yurt Dışına Kaçarken Yakalandı – Esenyurt’ta 4 Çocuk Annesi Kadının Cesedi Sokakta Bulundu

ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

ÇAYKUR'un İçler Acısı Durumu: 20 Ton Çay İmha Edildi, 122 Bin Ton Küflenmek Üzere

ÇAYKUR’un İçler Acısı Durumu: 20 Ton Çay İmha Edildi, 122 Bin Ton Küflenmek Üzere

Boris Johnson'ın Babası Brexit'e Tepki Olarak Fransız Vatandaşlığına Başvurdu

Boris Johnson’ın Babası Brexit’e Tepki Olarak Fransız Vatandaşlığına Başvurdu