in

Charlie Hebdo Davasında İki Türk Yargılanacak: Ağır Silah Temin Ettikleri İddia Ediliyor

Charlie Hebdo Davasında İki Türk Yargılanacak: Ağır Silah Temin Ettikleri İddia Ediliyor
Charlie Hebdo Davasında İki Türk Yargılanacak: Ağır Silah Temin Ettikleri İddia Ediliyor

Paris’teki mizah dergisi Charlie Hebdo saldırısını gerçekleştiren saldırganlara silah temin etmekle suçlanan iki Türk, 20 Nisan 2020 tarihinden itibaren Paris Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak. Teröristlere binlerce euroluk lojistik destek ve silah tedarik ettikleri iddia edilen zanlılar 10 yılı aşkın hapis cezasına çarptırılabilir.

s-dc4191255d30ad98c8d22968ddb535eec3ce85
Euronews’den Gülsüm Alan’ın haberine göre, 2015 yılında 17 kişinin ölümüne neden olan Charlie Hebdo saldırısı ve sonrasında yaşanan saldırıların hayata geçirilmesine, farklı alanlarda ve düzeylerde yardımcı olmakla suçlanan toplam 14 kişi hakim karşısına çıkarılacak. Duruşmaya çıkacak 14 kişi arasında bulunan Metin Karasular ve Ali Rıza Polat’ın saldırganlara silah tedarik etme konusunda önemli bir rol üstlendiği öne sürülüyor.

Silah temini ve para transferi

s-2e93ca4819aef317b9ffab520451bebf23cb9b
Otomobil tamircisi olarak çalışan ve Belçika’nın Charleroi kentinde ikamet eden 49 yaşındaki Metin Karasular’ın terör saldırılarını gerçekleştiren Coulibaly ile doğrudan irtibatta olduğu ve kendisine binlerce euroluk silah tedarik ettiği düşünülüyor. Araç satışı için saldırı esnasında öldürülen Amedy Coulibaly ile bir araya geldiği tespit edilen Karasular’a söz konusu saldırganın bir yakını tarafından uluslararası para transferleri için kullanılan Western Union’dan para gönderildiği, bu meblağın saldırıda kullanılan silahın fiyatı ile aynı olduğu ortaya çıktı. Metin Karasular’ın garajında yapılan aramalardaysa silah modellerinin referansları ele geçirildi. Metin Karasular saldırıların ardından hemen polis karakoluna giderek Coulibaly ile görüştüğünü kabul etmişti. Karasular’ın evinde arama yapan polis bazı bilgilere ulaşmıştı.

Ali Rıza Polat en ağır suçlamaların yöneltildiği kişiler arasında

s-a6cd0c450c6d2c63fdbadd0496b2c40b655ce1
Saldırıları gerçekleştiren 3 kişiden bir olan Coulibaly ile yakınlığı olduğu tespit edilen Ali Rıza Polat da Metin Karasular gibi terör saldırılarının hayata geçirilmesini kolaylaştırmak amacıyla ağır silahlar temin etmekle suçlanıyor.33 yaşındaki Ali Rıza Polat’ın silah konusunda önemli bir rol oynadığı belirtiliyor.

Terör saldırısında 17 kişi hayatını kaybetmişti

s-166dcaa42749c6e9e6bb94bd629691ea939a99
7 Ocak 2015 tarihinde iki kişi Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo binasına girerek etrafa ateş açtı; saldırıda 12 kişi öldü. Charlie Hebdo saldırısını izleyen günlerde, teröristlerin suç ortağı Paris’te silahsız bir polisi vurarak öldürdü. Daha sonra ise Hyper Cacher adlı bir Yahudi marketindeki rehin alma olayında 4 kişi hayatını kaybetti. Dünya genelinde büyük tepki toplayan saldırılar toplam 17 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlandı.20 Nisan 2020’de başlayacak yargılama süreci 3 Temmuz 2020 tarihine kadar sürecek.

Ayrıca bakabilirsiniz

Charlie Hebdo Saldırısı ve Sonrasında Fransa’da Yaşananlar

ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

Türkiye'de Burçların En Tutkulu, En Çapkını ve En Şeytan Tüylü Olanı Açıklandı!

Türkiye’de Burçların En Tutkulu, En Çapkını ve En Şeytan Tüylü Olanı Açıklandı!

Dünyanın Akciğerleri Yanıyor: Amazon'da Yangınlar Rekor Seviyeye Ulaştı

Dünyanın Akciğerleri Yanıyor: Amazon’da Yangınlar Rekor Seviyeye Ulaştı