in

Çin, Koronavirüsün Kaynağını Araştıracak DSÖ Heyetine Vize Vermedi

Çin, koronavirüsün çıkış sebebini araştırmak için Vuhan’a gidecek olan Dünya Sağlık Örgütü heyetine gerekli izinleri almadığı gerekçesiyle ülkeye giriş izin vermedi.  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr…

Çin, Koronavirüsün Kaynağını Araştıracak DSÖ Heyetine Vize Vermedi
Çin, Koronavirüsün Kaynağını Araştıracak DSÖ Heyetine Vize Vermedi

Çin, koronavirüsün çıkış sebebini araştırmak için Vuhan’a gidecek olan Dünya Sağlık Örgütü heyetine gerekli izinleri almadığı gerekçesiyle ülkeye giriş izin vermedi. 

s-60f39e21dc3991aa9546a99c18ca763a19a0f5
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus,  DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemiyle 2021’in ilk basın toplantısını düzenledi.Kovid-19’un kökeni araştırmak için bu hafta Çin’e gitmesi beklenen uluslararası bilim insanlarının durumuna ilişkin konuşan Ghebreyesus, “Bugün, Çinli yetkililerin Çin’e gidecek heyet için gerekli izinleri henüz tamamlamadığını öğrendik. Ekibin iki üyesinin (Çin’e) yolculuklarına çoktan başlamış olması ve diğerlerinin de son dakikada seyahat edememesi nedeniyle bu haber beni büyük hayal kırıklığına uğrattı” dedi.Üst düzey Çinli yetkililerle temas halinde olduğunu aktaran Ghebreyesus, “virüsün kökenini araştırma misyonu”nun DSÖ ve uluslararası heyet için “öncelik” olduğunu Çinli yetkililere bir kez daha açıkça ilettiğini belirtti.

Vuhan ziyaret programındaydı

s-4e2aba0b3326f44d5eb1a8204bdb98824a5893
DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan ise vize sorununun DSÖ bilim heyetinin Çin’e girişine engel olduğunu söyledi.DSÖ, 2021’in ilk haftasında virüsün kökenini araştırmak için 10 uluslararası bilim insanının Çin’e gideceğini bildirmişti. Heyetin, Kovid-19’un ilk patlak verdiği Vuhan kentini de ziyaret etmesi bekleniyordu.

Çin eleştiri oklarının hedefinde

s-5d47a7c29dbab893eb2225152ce9f2d5e4cf93
DSÖ, Çin’de Kovid-19 kaynaklı ilk ölümün görülmesinden 1 yıl geçmesine rağmen virüsün kökenini araştıracak bilim heyetinin henüz Vuhan’a gitmemiş olmasından dolayı eleştirilere maruz kalıyordu.

ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

Avrupa ve Amerika'da Rektörler Kim Tarafından, Nasıl Seçiliyor?

Avrupa ve ABD’de Rektörler Kim Tarafından, Nasıl Seçiliyor?

Performansları Sırasında Trajik Bir Şekilde Hayatını Kaybeden 13 Sanatçı

Performansları Sırasında Trajik Bir Şekilde Hayatını Kaybeden 13 Sanatçı