in

Der Spiegel, Yılın İlk Sayısının Kapağında Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye Yer Verdi

Der Spiegel, 2021’in ilk sayısısının kapağında, koronavirüse karşı geliştirdikleri aşıyla tüm dünyaya umut olan bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye yer verdi.Şahin, dergiye verdiği röportajda ‘durumun hiç tozpembe görünmediğini’ ifade etti.  Der Spiegel d…

Der Spiegel, Yılın İlk Sayısının Kapağında Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye Yer Verdi
Der Spiegel, Yılın İlk Sayısının Kapağında Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye Yer Verdi

Der Spiegel, 2021’in ilk sayısısının kapağında, koronavirüse karşı geliştirdikleri aşıyla tüm dünyaya umut olan bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye yer verdi.

Şahin, dergiye verdiği röportajda ‘durumun hiç tozpembe görünmediğini’ ifade etti. 

s-fede950f3025c9e48f8607c8250e1701d47ad1
Der Spiegel dergisi 2021 yılının ilk sayısında kapağını, 2020 yılına damgasını vuran iki önemli bilim insanına ayırdı: BioNTech yöneticileri Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’e. Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech‘in kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Uğur Şahin, koronavirüse karşı geliştirdikleri aşının üretim kapasitesinin artırılması için yoğun bir çaba içinde olduklarını dile getirdi. Şahin, eşi Özlem Türeci ile birlikte Spiegel dergisine verdiği röportajda, “Şu an durum tozpembe görünmüyor, başka onay alan aşı olmadığı için açık oluşmaya başladı ve biz kendi aşımızla bu açığı da kapatmak zorundayız” dedi.

‘Her şey kontrolümüz altında’ gibi bir hava oluştu’

s-d079b02f166957c2a849269b937233daf0fe14
Aşı konusunda şu an Avrupa’da yaşanan yetersizliğin, Avrupa Birliği’nin (AB) satın alma politikası ile ilgili olduğunu ifade eden Şahin, “Birçok farklı firmanın yeterli sayıda aşı üreteceğinden yola çıkıldı. Sanırım, ‘yeterince aşı temin ederiz, durum o kadar da kötüye gitmez ve her şey kontrolümüz altında’ gibi bir hava oluştu. Bu beni şaşırttı” dedi. Şahin diğer yandan, ocak ayı sonunda üretim kapasitesini konusunda önlerini daha net görebileceklerini ancak Almanya için yeterince aşı üreteceklerini ve burada bir sıkıntı yaşanmayacağını vurguladı.BioNTech’in yönetim kurulunda tıbbi konulardan sorumlu yönetici (CMO) olarak görev yapan Özlem Türeci de röportajda, AB’nin ve bazı ulusal hükümetlerin, aşıyı farklı firmalardan temin etme fikrinin özünde mantıklı olduğunu, ancak “bir noktadan sonra birçok şirketin zamanında teslimat yapamayacağının anlaşıldığını ve o açığı başka bir firmanın ürünü ile kapatabilmek için de geç kalındığını” dile getirdi.

‘ABD aşı konusunda erken davrandı’

s-df87d5b0fb2e03a0e02d4b08879a6b50ef0691
Spiegel’in aktardığı bilgilere göre Amerika Birleşik Devletleri (ABD), BioNTech’e henüz geçen temmuz ayında 600 milyon doz aşı siparişinde bulundu. AB ise ancak kasım ayında 300 milyonluk bir sipariş verdi. Şahin, bu durumla ilgili olarak da, “Avrupa’da süreç, diğer ülkelerle olduğu kadar seri ve dolaysız işlemedi” ifadesini kullandı.Aşı üretimini kısa vadede arttırmanın çok basit olmadığını ifade eden Şahin, “Dünyanın dört bir yanında, bugünden yarına aşıyı gerekli kalitede üretebilecek şekilde uzmanlaşmış, kullanılmayan fabrikalar bulunmuyor. İlaç üretiminde bir anda Aspirin’den ya da öksürük şurubundan aşı imalatına geçemezsiniz. Bu süreç yıllar süren bir uzmanlaşma ve gerekli inşaat ve teknoloji donanımı gerektirir” dedi. Özlem Türeci ise BioNTech’in Avrupa’da beş üretici ile aşı üretimini desteklemeleri konusunda anlaştığını belirtti.

Türkiye ile BioNTech görüşmesi ne durumda?

s-23b074e80f55dc3eefa59fa84047c79996364c
Türkiye de, BioNTech ile ortak üretim konusunda görüşmelerde bulunuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün İstanbul’da kıldığı cuma namazının ardından konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Almanya ile yaptığımız görüşmelerde bir ortak üretim meselesi de söz konusu. Bu konuda TÜBİTAK çalışmasını sürdürüyor. Buradan da olumlu gelişmeler var” şeklinde konuştu.SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank dün yaptığı açıklamada, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’a, Uğur Şahin ile görüşmek üzere Almanya’ya gitmesi için talimat verdiğini belirtmişti. Varank, “‘Beraber bir üretim tesisi Türkiye’de kurabilir miyiz’ diye bizzat gidip görüşmesini istedim. Uğur Hoca, Türkiye ile ilgili güzel cümleler kurdu. Gerçekten burada ortak bir Ar-Ge merkezi kurmak istiyor” demişti.

Bu haberler de ilginizi çekebilir

Sansürception: Erişim Engeli Haberine Gelen Erişim Engeli Haberine de Erişim Engeli – Bilim Kurulu Üyesi Tezer: ‘Çin’de Koronavirüs Aşısı 700 Bin Doz Uygulandı’ – Trump Vazgeçmiyor: Biden’ın Zaferinin İlan Edileceği Gün Protesto Mitingi Yapacak

ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

Somali'de Türk Firmasının Şantiyesine İntihar Saldırısı: 1'i Ağır 5 Yaralı

Somali’de Türk Firmasının Şantiyesine İntihar Saldırısı: 1’i Ağır 5 Yaralı

Sansürception: Erişim Engeli Haberine Gelen Erişim Engeli Haberine de Erişim Engeli

Sansürception: Erişim Engeli Haberine Gelen Erişim Engeli Haberine de Erişim Engeli