in

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a 2 Yıl Hapis İstemi

Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan’ın, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi bir barda eğlendiği görüntülerle ilgili ‘suçu ve suçluyu övme’ suçundan tutuksuz yargılandığı davada, savcı mütaalasını açıkladı…

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'a 2 Yıl Hapis İstemi
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'a 2 Yıl Hapis İstemi

Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan’ın, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi bir barda eğlendiği görüntülerle ilgili ‘suçu ve suçluyu övme’ suçundan tutuksuz yargılandığı davada, savcı mütaalasını açıkladı. Savcı, Başkan Gürkan’ın 2 yıl hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

s-c892b5be55d2e1ef565131c12e92bcb867f79a
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın 15 Temmuz darbe girişimi gecesi bir türkü barda şarkı söylerken çekilen ve elinde kadehle, “36 yıl önce haberimiz yoktu, şimdi var. İçelim” dediği duyulan görüntülerle ilgili ‘suçu ve suçluyu övme’ suçundan açılan davaya devam edildi. Edirne 8’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü 4’üncü duruşmasına tutuksuz sanık Recep Gürkan katılmadı. Gürkan’ın avukatı Harika Taybıllı’nın hazır bulunduğu duruşmada, eğlence mekanının sahibi Savaş Coşkun, tanık olarak dinlendi.

Mekanın sahibi: Darbeyi övmedi

s-6d07e40316e0b88f2ebcff9ffec08eaf91a5ec
Savaş Coşkun, Gürkan’ın 15 Temmuz gecesi eğlence mekanına üniversite arkadaşlarından oluşan yaklaşık 15 kişilik grup ile geldiğini, şiir okumayı ve türkü söylemeyi sevdiği için sahneye davet ettiğini anlattı. Gürkan’ın Mustafa Kemal Atatürk’ü öven sözler söylediğini ifade eden Coşkun, “FETÖ darbe girişiminden ise mekana sonradan gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ile dönemin milletvekili merhum Erdin Bircan’dan öğrendi. Arkadaşlarının bulunduğu masaya, söz konusu videodaki sözlerle selam vererek, sahneden indiğini belirtti.Darbeyi övmedi. Daha sonra mekandan ayrıldı” dedi.Başkan Gürkan’ın avukatı Harika Taybıllı da sosyal medya ve basına yansıyan video kayıtlarının kasıtlı olarak kesildiğini iddia ederek, videonun tamamının elde edilmesini talep  etti.

Savcı hapis istedi

s-a9ecb6b298bcf7f97e4680e75204464ffdab48
Duruşmada mütaalasını açıklayan savcı, Başkan Gürkan’a 2 yıl hapis cezası verilmesini istedi. Mahkeme heyeti, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi gecesi yaşanan olayın video kayıtlarının araştırılmasına karar vererek, duruşmayı 12 Mart gününe erteledi.

ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

Prof. İlhan: 'Yerleri Sabunlu Suyla Yıkamanın Salgınla Mücadeleye Faydası Yok'

Prof. İlhan: ‘Yerleri Sabunlu Suyla Yıkamanın Salgınla Mücadeleye Faydası Yok’

TikTok'tan Güvenlik ve Gizlilik Ayarlarında Değişiklik

TikTok’tan Güvenlik ve Gizlilik Ayarlarında Değişiklik