in

İçimizi Isıtan Haberlerde Bugün: 12 Yaşındaki Beyzanur Çakıl Her Gün 6 Leyleği Elleriyle Besliyor

İçimizi Isıtan Haberlerde Bugün: 12 Yaşındaki Beyzanur Çakıl Her Gün 6 Leyleği Elleriyle Besliyor
İçimizi Isıtan Haberlerde Bugün: 12 Yaşındaki Beyzanur Çakıl Her Gün 6 Leyleği Elleriyle Besliyor

12 yaşındaki Beyzanur Çakıl leylekler ile kurduğu dostluk sebebiyle gündemin konuşulanları arasında yerini aldı. Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı Eskikaraağaç Leylek Köyü’nde yaşayan Çakıl, 6 leyleği her gün elleriyle besliyor. 

Detaylara birlikte bakalım… 

s-e9b47d9fc0a1169df30cdabc5dd8589d7b3460Türkiye’yi Avrupa Leylek Köyleri Birliğinde temsil eden tek köy olan Eskikaraağaç Leylek Köyü, Uluabat Gölünün kıyısında, içinde barındırdığı doğal güzelliklerin yanı sıra köy sakinlerinin doğa ile olan diyaloğu uzun yıllar konuşulacak.

Köyde yaşayan çocuklardan Beyzanur Çakıl’ın ise tabiatla ilişkisi ileri düzeyde.

s-6e75d942231be39d3bad1a340584f2927cdee512 Yaşındaki Beyzanur Çakıl evlerinin bitişiğindeki yuvada bulunan leylekleri her akşamüstü eliyle besliyor. Babasının eve getirdiği balıklardan ayırdıkları ile leyleklerin karnını doyuran Beyzanur, terasa her çıkışında leylekler etrafında toplanıyor.

Beyzanur’un kendilerine seslenmesi ile elindeki balığı gören leylekler terasın duvarlarına konarak Beyza’nın elinden balık yiyor.

s-2e42631aae2f3f3bb3664d995db8091180da2b

O anları fotoğraflayan Doğa Fotoğrafçısı Alper Tüydeş durumun çok sıra dışı olduğunu belirtti.

İnsan doğa ilişkisini fotoğraflarla kamuoyuyla paylaşan Doğa Fotoğrafçısı Alper Tüydeş de ‘’Gün geçmiyor ki bu köy insan ve doğa ilişkisi ile milyonları kendine hayran bırakmasın. Daha önce Adem Amca ve Yaren Leylek hikayesi bu köyden çıkmış ve fotoğrafları ülke sınırlarını aşarak uluslararası bir boyut kazanmıştı. Belki de Adem Amca’dan etkilendi, belki de belediye tarafından sahiplendirilen yuva sonrası aidiyet duygusu ile bu işe kalkıştı Beyzanur. En nihayetinde göldeki balık azalmasından leyleklerin etkilenmemesi için evlerine gelen balıklardan leyleklerin payını ayırıyor hep. Beyza çatıya çıktı mı leylekler yan evlerin çatılarına konarak Beyza’yı takip ediyorlar. Bu anı fotoğraflamak çok sıra dışı bir andı” dedi.

‘Leyleklerimi çok seviyorum…’

‘Leyleklerimi çok seviyorum…’‘Leyleklerimi çok seviyorum…’ Balıkçılıkla uğraşan bir ailenin kızı olan Beyzanur, babasından getirdiği balıklardan her seferinde leyleklerine ayırıp onları özellikle besliyor. Yavru döneminde leylek ailesine yardımcı olmak için bunu yaptığını belirterek ‘’Artık Uluabat Gölünde de eskisi gibi balık olmadığını söylüyor babamlar. Bende leyleklerin bu durumdan etkilenmemesi için onlara destek oluyorum. Leyleklerimi çok seviyorum” dedi.

Adem Amca ve Yaren Leylek Hikayesi de bu köyde hayat bulmuştu

Mucize Yine Gerçekleşti! Sekiz Yıldır Her Bahar Buluşan Adem Amca ile Yaren Leyleğin İçinizi Isıtacak Hikâyesi

ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

Pakdemirli: 'THK Uçakları Bozuk, Binmek İsteyen Buyursun Uçsun'

Pakdemirli: ‘THK Uçakları Bozuk, Binmek İsteyen Buyursun Uçsun’

10 Yaşındaki Selin Son Yolculuğuna Uğurlandı: 'İnternetten Silah Satıldığını Başımıza Gelince Öğrendim'

10 Yaşındaki Selin Son Yolculuğuna Uğurlandı: ‘İnternetten Silah Satıldığını Başımıza Gelince Öğrendim’