in

İlker Başbuğ: ‘Adımın Darbeyle İlişkilendirilmesinden Büyük Rahatsızlık Duyuyorum’

Verdiği bir söyleşideki ifadeleri iktidar tarafından “darbe iması” olarak yorumlanıp hedef alınan Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, “Her zaman darbelere karşı olan birisi olarak, ismimin darbe imalarıyla, yine ve yeniden ilişkilendirilmesinden ve bu şekilde gündeme getirilmesi…

İlker Başbuğ: 'Adımın Darbeyle İlişkilendirilmesinden Büyük Rahatsızlık Duyuyorum'
İlker Başbuğ: 'Adımın Darbeyle İlişkilendirilmesinden Büyük Rahatsızlık Duyuyorum'

Verdiği bir söyleşideki ifadeleri iktidar tarafından “darbe iması” olarak yorumlanıp hedef alınan Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, “Her zaman darbelere karşı olan birisi olarak, ismimin darbe imalarıyla, yine ve yeniden ilişkilendirilmesinden ve bu şekilde gündeme getirilmesinden büyük rahatsızlık duyuyorum” dedi.

s-00b7dd800d351118edb68b3fd9cb58f2791fc1
Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ verdiği bir röportaj sonrası başlayan darbe tartışmalarıyla ilgili açıklama yaptı. Başbuğ, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda şunları kaydetti:Türkiye Cumhuriyet’inde Güç Odakları Mücadelesi kitap serisinin üçüncüsünde 1961-1980 dönemi incelenmektedir. Bu kitapta o günün şartlarında, o günlerde gelişen olaylar değerlendirilmiştir. 4 Ocak günü bir gazetede yayınlanan söyleşi bu kitabın tanıtımıyla ilgilidir.Kitapta ve söyleşide ifade ettiğim gibi 27 Mayıs askeri müdahalesi Cumhuriyetin getirdiği siyasi sisteme vurulan ilk darbenin adıdır. Türk Ordusunu siyasetin içine bulaştırmıştır.Yazdıklarım ve söylediklerim bu kadar açık iken, bir yılı aşkın çalışmanın ürünü olan bir kitabın tanıtımına ilişkin söyleşiden “darbe iması” çıkarmak doğru değildir.Türkiye’nin gündeminde önemli meseleler vardır. Enerjimizi bu meseleler üzerinde harcamalıyız. Her zaman darbelere karşı olan birisi olarak, ismimin darbe imalarıyla, yine ve yeniden ilişkilendirilmesinden ve bu şekilde gündeme getirilmesinden büyük rahatsızlık duyuyorum.”

Başbuğ ne demişti?

‘Erken Seçime Gidilseydi 27 Mayıs Önlenebilirdi’ Diyen Başbuğ’a AKP’lilerden ‘Darbe İması’ Suçlaması – İlker Başbuğ, Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajda, “Eğer Menderes, 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir’de erken seçim tarihini açıklasaydı, 27 Mayıs askeri darbesi büyük bir olasılıkla önlenebilirdi. Çünkü erken seçim kararı almış bir hükümete karşı bir askeri darbenin gerçekleştirilmesi, açıkça milletin siyasi iradesine de vurulacak bir darbe olurdu” demişti.Başbuğ’un sözleri AKP’liler tarafından “darbe iması” şeklinde yorumlanmıştı.

81 ilde suç duyurusu

AKP 81 İlde İlker Başbuğ, Fikri Sağlar ve Can Ataklı Hakkında Suç Duyurusunda Bulunacak – AKP, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ hakkında 81 ilde suç duyurusunda bulunacağını açıklamıştı.

ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

ABD Karıştı: Barikatı Aşan Trump Taraftarları Kongre Binasını Bastı

ABD Karıştı: Barikatı Aşan Trump Taraftarları Kongre Binasını Bastı

Kim Kardashian ve Kanye West’in Altı Senelik Evliliklerini Bitirme Nedeni Jeffree Star İhaneti mi?

Kim Kardashian ve Kanye West’in Altı Senelik Evliliklerini Bitirme Nedeni Jeffree Star İhaneti mi?