in

Katar’a 3 Yıldır Uygulanan Ambargo Kalkıyor, 4 Arap Ülkesi Anlaştı

Körfez ülkeleri tarafından teröre destek verdiği gerekçesiyle Katar’a uygulanan ambargo Suudi Arabistan’ın kara, deniz ve hava sınırlarını pazartesi akşamından itibaren açmasıyla son buluyor. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır 2019 Haziran’ından itibaren…

Katar'a 3 Yıldır Uygulanan Ambargo Kalkıyor, 4 Arap Ülkesi Anlaştı
Katar'a 3 Yıldır Uygulanan Ambargo Kalkıyor, 4 Arap Ülkesi Anlaştı

Körfez ülkeleri tarafından teröre destek verdiği gerekçesiyle Katar’a uygulanan ambargo Suudi Arabistan’ın kara, deniz ve hava sınırlarını pazartesi akşamından itibaren açmasıyla son buluyor.

s-cee4eed08c1aa2acedf708ee87ce6d4ef1c08d
Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır 2019 Haziran’ından itibaren Katar ile olan kara, hava ve deniz sınırlarını kapatmış, bu ülkeyle ekonomik ilişkilerini kesmişti.Kuveyt Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan ile Katar arasındaki kara, deniz ve hava sınırlarının bu akşam itibarıyla açılması için anlaşmaya varıldığını açıkladı.

“Körfez İşbirliği Konseyi çatlağında bir atılım yaşadık”

s-a5e26de5755b189366ca61846355cec8b0f3b5
Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nasır Muhammed es-Sabah, yaptığı televizyon konuşmasında Kuveyt ve Katar emirlerinin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdiğini belirtti.”Suudi Arabistan ile Katar arasındaki kara, deniz ve hava sınırlarının bu akşam itibarıyla açılması için anlaşmaya varıldı.” ifadelerini kullanan Kuveytli Bakan, Katar ile Suudi Arabistan arasındaki tüm meseleleri çözüme kavuşturma konusunda uzlaşıldığını aktardı.Trump yönetiminden adının açıklanmaması koşuluyla Reuters’e konuşan üst düzey bir yetkili de söz konusu krizi çözmek için salı günü Suudi Arabistan’da bir anlaşma imzalanacağını belirterek “Körfez İşbirliği Konseyi çatlağında bir atılım yaşadık” dedi.

Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner Suudi Arabistan’a gidiyor

s-996a1fabea601c8d7463758be667479da1bd49
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile müttefik olan 4 Arap ülkesinin Trump yönetiminin son döneminde böyle bir karar almasıysa dikkati çekti. Anlaşma gereği Katar da kriz nedeniyle uluslararası hukuk çerçevesinde açtığı davaları geri çekecek.Bu kapsamda Trump’ın damadı ve danışmanı olan Jared Kushner ve 3 kişilik bir heyet Suudi Arabistan’a gidecek.

Türk Dışişlerinden memnuniyet açıklaması

s-c2ac275fe6305cf689fc3ed2d80278be4cc2f5
Dışişleri Bakanlığı, Katar ile Suudi Arabistan arasında kara, deniz ve hava sınırlarının açılmasına yönelik kararın memnuniyetle karşılandığını bildirdi.Bakanlık, “Körfez İhtilafının Çözümüne Yönelik Kaydedilen Gelişmeler” hakkında bir açıklama yayımladı.Açıklamada, “Katar ile Suudi Arabistan arasında kara, deniz ve hava sınırlarının bu akşam itibarıyla açılmasına yönelik alınan kararı memnuniyetle karşılıyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Kriz dönemi Türkiye’den Katar’a destek

www.dw.coms-340067d396fbbd497fba02cc86df4235ee88ed
Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran 2017’de “terör gruplarını desteklediği” ve İran ile yakın ilişkiler kurduğu gerekçesiyle Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmiş ve bu ülkeye ekonomik ambargo uygulamaya başlamıştı.Kriz döneminde Türkiye ise Katar’a destek çıkarak, bazı gıda ve temel ihtiyaç malzemelerini hava yoluyla bu ülkeye göndermişti. Kuveyt ise krizin başından bu yana çözüm için taraflar arasında ara buluculuk çabaları yürüttü İngiltere’de Ülke Genelinde Sokağa Çıkma Kısıtlaması İlan Edildi – Konumuz Araç Geçiş Garantisi: Avrasya Tüneli İçin Bu Yıl da Şirkete Milyonlar Ödenecek – Salda Gölü de Tehlikede! Göller Bölgesi, Çöller Bölgesine Dönüşüyor

ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

Protestolar Sonucu Gözaltılar Var! Emniyet'ten 'Boğaziçi Üniversitesi' Açıklaması

Protestolar Sonucu Gözaltılar Var! Emniyet’ten ‘Boğaziçi Üniversitesi’ Açıklaması

İngiltere'de Ülke Genelinde Sokağa Çıkma Kısıtlaması İlan Edildi

İngiltere’de Ülke Genelinde Sokağa Çıkma Kısıtlaması İlan Edildi