in

Pakdemirli: ‘THK Uçakları Bozuk, Binmek İsteyen Buyursun Uçsun’

Pakdemirli: 'THK Uçakları Bozuk, Binmek İsteyen Buyursun Uçsun'
Pakdemirli: 'THK Uçakları Bozuk, Binmek İsteyen Buyursun Uçsun'

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, orman yangınlarında THK uçaklarının neden kullanılmadığı sorusuna “3 tane uçak motoru arızalı şekilde duruyor 3 tanesi de yağ akıtıyor. Binmek isteyenler buyursunlar uçsunlar” yanıtını verdi. 

s-ee8a58c94ca6cce2ad1e8701f632ea5c19431d Tarım Bakanı Pakdemirli İzmir’de üç gün süren orman yangınlarının söndürüldüğü bilgisini verdikten sonra yaptığı açıklamada, “Üzülerek görüyorum ki yangın fırsatçıları var, bunların bir kısmına ben klavye silahşorları diyorum. Yangının ne olduğunu bilmeden hayatlarında bir defa buraya gelmeyen, bu işi siyasal, kişisel ranta çevirmeye çalışan insanlar var” dedi.

“Orman alanları imara konu edilemez”

s-737b43baf55ec8fdbf91e4d157208e7c840598“Kasım ayında Guinness rekorlar kitabına girme projemiz var. İzmir, Muğla, Fethiye ile beraber çeşitli bölgelerde aynı anda 3 milyon fidan dikerek Guinness rekorlar kitabına gireceğiz. 11 Kasım saat 11.00’de tüm vatandaşlarımızı Guinness rekorlar kitabına girmek üzere açıklayacağımız illerde fidan dikimine davet ediyorum.” diyen Bakan Pakdemirli, şunları kaydetti:“Anayasa’nın 169. maddesi şunu der, ‘Orman alanları imara konu edilemez’. Nokta. Anayasa ile korunan alanlardır. Yine 169. madde şunu der, ‘burası yanıyorsa tekrar ağaçlandıracaksın.’ Bunun başka açıklaması başka bir şeyi yok ama bunların üzerinden siyasi rant üretmeye çalışmayı kesinlikle doğru bulmuyorum. Yani devlet ormanları imara konu edilemez.”

“Orman personelimiz emniyetli olmadığı için bu uçaklara binmek istemiyor”

“Orman personelimiz emniyetli olmadığı için bu uçaklara binmek istemiyor”“Orman personelimiz emniyetli olmadığı için bu uçaklara binmek istemiyor” Bakan Pakdemirli, orman yangınlarının söndürülmesinde THK uçaklarının neden kullanılmadığı sorusu üzerine, “Biz burada bir ağaç daha az yansın diye mücadele ediyoruz. Ama insan hayatı da bizim için önemli. Biz dışarıdan kiralama yaptığımız zaman orman personelini bu uçakların içerisinde görevlendiriyoruz. Orman personelimiz bu hava araçlarının içerisine emniyetli bulmadıkları için binmek istemiyor. Bu uçakları bu kadar savunanlar varsa uçaklar Ankara’da apronda duruyor. 3 tane uçak motoru arızalı şekilde duruyor 3 tanesi de yağ akıtıyor. Binmek isteyenler buyursunlar uçsunlar” dedi.

“Uçaklar yüksek maliyet nedeniyle kiralanmıyor”

s-778ab4d89a833f1665b223b4477341cbc6f88cÖte yandan CHP İzmir Milletvekil Atilla Serttel “uçaklar arızalı” açıklamasının gerçeği yansıtmadığını öne sürdü. THK yetkililerinin uçaklarda arıza bulunmadığını söylediğini aktaran Sertel, uçakların “maliyetleri yüksek olduğu” gerekçesiyle kiralanmadığını ifade etti.

Sertel’in bir dizi tweet ile aktardığı bilgiler şöyle

CHP’nin bir diğer İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi ise, geçtiğimiz yıl Yunanistan’da çıkan yangın üzerine Bakan Pakdemirli’nin “Yangın söndürme uçakları Yunanistan’a yardım için bekliyor” şeklindeki açıklamasını hatırlattı

ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

Özel Üretim Bisikletiyle Hız Rekoru Kırdı: Saatte 280 Kilometre

Özel Üretim Bisikletiyle Hız Rekoru Kırdı: Saatte 280 Kilometre

İçimizi Isıtan Haberlerde Bugün: 12 Yaşındaki Beyzanur Çakıl Her Gün 6 Leyleği Elleriyle Besliyor

İçimizi Isıtan Haberlerde Bugün: 12 Yaşındaki Beyzanur Çakıl Her Gün 6 Leyleği Elleriyle Besliyor