in

Pfizer Açıkladı: ‘Aşı Yeni Mutasyona Karşı Etkili’

İngiltere’den gelen koronavirüs mutasyonu haberi herkesi korkutmuştu…

Pfizer Açıkladı: 'Aşı Yeni Mutasyona Karşı Etkili'
Pfizer Açıkladı: 'Aşı Yeni Mutasyona Karşı Etkili'

İngiltere’den gelen koronavirüs mutasyonu haberi herkesi korkutmuştu. Pfizer, BioNTech ile geliştirdikleri aşının yeni mutasyona karşı etkili olduğunu açıkladı.

s-a85189db4d5cb028e3d6c328e635df472f9e0d
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını etkisini hız kesmeden sürdürürken, ilk kez İngiltere’de daha sonra da Güney Afrika’da ortaya çıkarak 30’u aşkın ülkeye yayılan yeni mutasyon türü endişeye yol açmıştı.Dünyayı rahatlatacak açıklama BioNTech ile birlikte ilk onay alan aşıyı geliştiren ABD’li ilaç şirketi Pfizer’dan geldi. Pfizer/ Biontech’in yaptığı çalışma, kendi aşılarının İngiltere ve Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni mutasyonlara karşı etkili olduğunu gösterdi.

“16 farklı mutasyonu test ettik; etki görülmedi”

s-ffc01bf4bc5e5944af76e60c327a940d59e0d4
Henüz hakem değerlendirmesi bulunmayan araştırmada, Pfizer ve Texas Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilim insanları aşının N501Y adı verilen koronavirüs mutasyonuna karşı etkili olduğu sonucuna ulaştı.Pfizer’in önde gelen viral aşı bilimcilerinden biri olan Phil Dormitzer, “Şimdi 16 farklı mutasyonu test ettik ve hiçbirinin gerçekten önemli bir etkisi olmadı. Bu iyi haber” dedi.

Testler sürecek

s-e9555124fba20182f5f5fa35ec585b0c7d2480
Bilim insanları, aşının İngiltere ve Güney Afrika varyantlarında bulunan diğer mutasyonlara karşı etkili olup olmadığını görmek için benzer testler yapmayı planladıklarını kaydetti.Ayrıca Dormitzer, salgının yayılma hızının artmasında bu mutasyonların rolü olabileceğini söylerken, mutasyonun virüsün antikora karşı bağışıklık kazanmasını sağlamasına yönelik endişelerin bulunduğunu ifade etti. Fatmanur Altun: ‘Üniversitelerde Başörtülü Akademisyenlerin Oranı Yüzde 70’e Yakın Olmalı’ – Genetikleri mi Değişiyor? Yaban Hayatında İlk Kez Cüce Zürafa Görüntülendi – Şiddet Uygulayan Kocasını Öldürdü! Elleri Kelepçeli ve Çıplak Halde Bulundu

ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

22 Yıl Sonra Renkleri İlk Kez Gördü, Videosu Viral Oldu

22 Yıl Sonra Renkleri İlk Kez Gördü, Videosu Viral Oldu

Baraj Suları Çekildi, Köy Ortaya Çıktı

Baraj Suları Çekildi, Köy Ortaya Çıktı