in

Şehrin Ortasında: İBB’nin Katı Atık Tesisi, Vatandaşları İsyan Ettirdi

Şehrin Ortasında: İBB'nin Katı Atık Tesisi, Vatandaşları İsyan Ettirdi
Şehrin Ortasında: İBB'nin Katı Atık Tesisi, Vatandaşları İsyan Ettirdi

Küçükçekmece’de yerleşim merkezinin ortasında kalan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait Katı Atık Aktarma Merkezi’nden gelen kokular, yollardaki çöp suları çevrede yaşayan vatandaşları canından bezdirdi. Çok sayıda sitenin ortasında kalan katı atık tesisinden yükselen koku nedeniyle çevre sakinleri pencerelerini dahi açamıyor. İmza kampanyası başlatan vatandaşlar, tesislerin şehir dışına taşınmasını istiyor.

s-5d554bf51b74d59aba5834ac2614cb4158178e
İBB’ye ait Katı Atık Aktarma Merkezi Küçükçekmece Atakent Mahallesi’nde birçok sitenin tam ortasında yer alıyor. Tesislere her gün birçok ilçeden çöp kamyonları gelerek burada daha büyük araçlara aktarma yapıyor ve toplanan çöpler il dışındaki geri dönüşüm tesislerine sevk ediliyor. Aktarma tesisi çevresindeki sitelerde yaşayan semt sakinleri, uzun bir süredir, buradaki kötü kokudan ve çöp kamyonlarının seferleri sırasında yollara akan çöp suyundan oldukça rahatsız.

Defalarca İBB’ye başvurdular

s-a32e5d64b7b4c87d030d559a2d7ff82f3fd56f
2014 yılından beri İBB’ye çok sayıda başvuru yapan site sakinleri aradan geçen zamanda hiçbir sonuç alamadı. Şimdilerde imza  kampanyası başlatan vatandaşlar, söz konusu tesislerin şehir dışında uygun bir yere taşınmasını talep ediyor. İmza kampanyasını başlatan site sakinlerinden Ferhat Baldo, yaşadıkları sorunları anlattı.

“Nereye başvuru yapacağımızı şaşırdık”

“Nereye başvuru yapacağımızı şaşırdık”“Nereye başvuru yapacağımızı şaşırdık” Atakent Mahallesi’nde 30 büyük sitenin bulunduğuna dikkat çeken Baldo, “En az 250 bin kişi bu bölgede yaşıyor. Bölgenin temizliği ile ilgili sıkıntılar yaşıyoruz. Caddeler üzerine çöp kamyonlarından akan sıvı, bölgede hastalıklara yol açıyor. Bu tesisin buradan kaldırılması için yıllardır başvuru yaptık ama sonuç alamadık. Bize sadece, ‘temizliği yapıyoruz’ diyorlar. Halbuki bu temizlik yeterli değil. Tüm caddelere akan çöp sıvılarının temizliğinin yapılması gerekiyor. Biz bu mikropları çocuklarımıza taşıyoruz. Bölgede 5 büyük hastane, aynı zamanda  yüzlerce okul var. Binlerce insan yaşıyor. Biz artık nereye başvuru yapacağımızı şaşırdık” dedi

“Bu çöpler kuruyup havaya karışıyor”

s-aa74ead3939df604e702eea330fa9393a079d2
Baldo, “Atakent Mahallesi’nin ortasında tahminen bin 500 çöp kamyonu buraya çöp getiriyor. Gelen çöpler buradan aktarılarak başka yere götürülüyor. Belediyeden tek istediğimiz bu tesisleri şehrin daha tenha, daha az nüfusu olan bölgeye taşıması. Bu talep için imza kampanyası başlattık, site sakinlerinin çoğu imza atıyor. Bizim koku ile ilgili tabii ki şikayetimiz var ama asıl mesele çevre kirliliği. Bakın buradan çöp kamyonları geçmiş ve caddelere çöpler dökülmüş. Bu çöpler kuruyup havaya karışıyor, bu da bize sıkıntı yaşatıyor. Bu bölgede yaşayan insanların sayısı çok fazla ve sürekli büyüyor burası. Bizim yetkililerden bu mağduriyetin giderilmesini talep ediyoruz. İmza kampanyamızı çok yakında Küçükçekmece Belediye başkanına sunacağız” diye konuştu.

“Sağlık için büyük risk arz ediyor”

s-e7abb21a9bd7f5cff3619d303a63efe5f215f6
5 yıldır atık tesisinin hemen yanındaki sitede oturduğunu söyleyen Ali Akalın da, “Talebimiz, bu tesisin bir an önce buradan kalkması. Bu çevrede oturanlar olarak büyük rahatsızlık duyuyoruz. Kokusu ile birlikte burada kimyasal atıkların olduğu da muhtemel. Bu sağlık açısından herkese zararlı. Buradaki haşeratlar bütün çevreye ulaşıyor ve sağlık için büyük risk arz ediyor. Belediyenin her seferinde ‘‘yer bulamıyoruz, idare edin’ diye bir cevabı var. Bu doğru değil tabii. Belediyenin sorunların çözümü için var ama bu soruna bir çözüm getirmiyor” ifadelerini kullandı.

ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

Sahille Bırakılan Çöpleri Topluyor ve Sanat Eserine Dönüştürüyor: 'Tek Kullanımlık Plastikler Yasaklanmalı'

Sahille Bırakılan Çöpleri Topluyor ve Sanat Eserine Dönüştürüyor: ‘Tek Kullanımlık Plastikler Yasaklanmalı’

Şeyma Subaşı, Kızı Melisa'ya Giydirdiği Deniz Kızı Kıyafetiyle Dikkat Çekmeye Çalıştığını Düşünenler Tarafından Eleştiriliyor

Şeyma Subaşı, Kızı Melisa’ya Giydirdiği Deniz Kızı Kıyafetiyle Dikkat Çekmeye Çalıştığını Düşünenler Tarafından Eleştiriliyor