in

Sezgin Baran Korkmaz: Ayakkabı Boyacılığından Holding Patronluğuna, Tefecilikten Kara Para Aklamaya Giden Yol

Sezgin Baran Korkmaz, kamuoyunda ayakkabı boyacılığından holding patronluğuna giden bir hikâyesi ile bilinse de, madalyonun diğer tarafında tefecilikten uluslararası kara para aklamaya kadar uzanan bir dizi suç zinciri var. ABD’de Kingston kardeşler ve Lev Aslan Dermen yakalandığında,…

Sezgin Baran Korkmaz: Ayakkabı Boyacılığından Holding Patronluğuna, Tefecilikten Kara Para Aklamaya Giden Yol
Sezgin Baran Korkmaz: Ayakkabı Boyacılığından Holding Patronluğuna, Tefecilikten Kara Para Aklamaya Giden Yol

Sezgin Baran Korkmaz, kamuoyunda ayakkabı boyacılığından holding patronluğuna giden bir hikâyesi ile bilinse de, madalyonun diğer tarafında tefecilikten uluslararası kara para aklamaya kadar uzanan bir dizi suç zinciri var.

ABD’de Kingston kardeşler ve Lev Aslan Dermen yakalandığında, gözler Korkmaz’a çevrildi

s-da70211ba6f13a08501a302a3e17f3bb209445
Eylül 2018’de Kingston kardeşler ile Lev Aslan Dermen (Levon Termendzhya) ABD’de FBI tarafından yakalanıp tutuklandığında, gözler Türkiye’de Sezgin Baran Korkmaz ismine çevrildi. ABD’li savcılara göre suçlamaların odağında yer alan bu kişilerin Türkiye’de finansal varlıkları ve yatırımları bulunuyordu. 2016’da alınan Bora Jet de bunlardan sadece biriydi. İddialara göre bu suç halkasının diğer ucundaki kişi de Sezgin Baran Korkmaz’dı.

Tefecilikle ilgili iddialar

s-a989897fee6c56ff68f8699fab6531047d9b7e
Hürriyet’ten Toygun Atilla’nın haberine göre aynı dönemde Sezgin Baran Korkmaz’ın adı Türkiye’de “THK’nın Laleli Tayyare Evleri’ni” illegal bir şekilde ele geçirmeye çalıştığı iddiasıyla gündeme geldi. Amerika’da tutuklu bulunan üç kişi ile Sezgin Baran Korkmaz’ı birbirine bağlayan Mega Varlık şirketi ise Türkiye’de yatırımlara devam ediyordu.Ödeyemediği borçlarından dolayı haciz konulan Bodrum Kervansaray oteli değerinin neredeyse yarı fiyatı olan 47 milyon TL’ye alan Mega Varlık şirketiydi. 1 yıl sonra Mega Varlık şirketinden oteli alan ise İran’ın en büyük gübre üreticisi Razi Petrochemical’i alan konsorsiyumun içerisinde olan Asya Gaz AŞ’nin sahibi Şaban Kayıkçı oldu. Otelin ismi ise Duja olarak değiştirildi.Fısıltı gazetelerinde Sezgin Baran Korkmaz ismi hülleli satışlardan tefeciliğe kadar birçok söylenti ile anılıyordu. İddialara göre, kriminal dünyanın tanınmış bazı isimleri Korkmaz’ı korumak ve SBK’nın ‘çetrefilli işlerini çözmek için’ devreye giriyordu.

Ayakkabı boyacılığı hikayesi ‘imaj çalışması’

s-7e956c156f89c35388ea5d99005d9fe80bb04d
Bütün bu söylentiler bir yana, Sezgin Baran Korkmaz Kars’ın Digor ilçesinden boyacı sandığı ile çıkıp yükselmiş bir başarı hikâyesiyle imajını tazeliyor, sosyal medyadan eğitim olanağı kısıtlı olan gençlere burs vermeyi taahhüt ediyordu. ABD’de süren kara para davasında ise Sezgin Baran Korkmaz’ın mal varlıklarına Türkiye tarafından el koyulması talep ediliyordu. Tam da bu dönemde, geçen eylül ayının sonunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir ‘kara para soruşturması’ kapsamında 10. Sulh Hâkimliği tarafından Sezgin Baran Korkmaz’ın da aralarında bulunduğu 14 kişinin mal varlıklarına el konuldu. Bu karar 17 Ekim’de kaldırıldı.

Nasıl kaçtı?

s-98be267682bcb366ee1c2bc7439c0322aa428f
Önceki gün de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü ‘kara para aklama’ soruşturması kapsamında Sezgin Baran Korkmaz’ın da aralarında bulunduğu 19 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Sezgin Baran Korkmaz’ın 132 milyon dolarlık kara para akladığı iddia ediliyordu. SBK Holding binalarına, evlere baskınlar yapıldı. Ancak hakkında yurtdışına çıkış yasağı bulunduğu öne sürülen Sezgin Baran Korkmaz operasyondan günler öncesinden yurtdışına kaçmıştı bile. İddialara göre cep telefonlarını ortadan kaldırmış, şirket bilgisayarlarının hard disklerini de beraberinde götürmüştü. Şirketlerin içi ise boştu.

Korkmaz’ın lüks yatıyla Beyrut’a kaçtığı iddia edildi

s-aa1fb60033e40d2ac7f2a582a8b877898cf3ff
Airporthaber’in aktardığı iddiaya göre Korkmaz, Queen Anne isimli lüks yatıyla 24 Aralık’ta Fethiye limanından ayrıldı ve birkaç gün sonra Güney Kıbrıs’a vardı. Yatın sonraki rotası ise Beyrut oldu.

Bu haberler de ilginizi çekebilir

İstanbul Valisi: ‘Yılbaşı Gecesi İçin 34 Bin 247 Güvenlik Mensubu Görev Yapacak’ – İzmir’de Dehşet: Babasını Sokak Ortasında Sopayla Döverek Öldürdü – Müşterileri ‘Gizli Giriş’ten Alan Tekel Bayisisine 3 Bin 150 TL Ceza

ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

100 TL'nin 18 Yıllık Serüveni: Alınabilen Ekmek 87 Kilodan 15 Kiloya Düştü

100 TL’nin 18 Yıllık Serüveni: Alınabilen Ekmek 87 Kilodan 15 Kiloya Düştü

Filyasyon Ekibinin 'Bol Meyve Tüketin' Dediği Ailede Çocuktan Yanıt: 'Bizim Evimizde Meyve Yok'

Filyasyon Ekibinin ‘Bol Meyve Tüketin’ Dediği Ailede Çocuktan Yanıt: ‘Bizim Evimizde Meyve Yok’