in

Siyanür Kadar Güçlü Zehri Olan ‘Balon Balığı’ Tehlike Saçıyor

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi’nden Prof…

Siyanür Kadar Güçlü Zehri Olan 'Balon Balığı' Tehlike Saçıyor
Siyanür Kadar Güçlü Zehri Olan 'Balon Balığı' Tehlike Saçıyor

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, balon balığının güçlü bir zehri olduğunu belirterek, “Balon balıklarının toksini protein yapısında değildir. Herhangi bir ısı işleminde zehir ölmüyor. Bu yüzden hemen etkisini gösteriyor. Balon balığının gerçekten çok güçlü bir zehri var. Hatta literatürlerde siyanür etkisinin de olduğu belirtiliyor” dedi.

s-798673b22327cedf1f30830728e7989553a343
AÜ Su Ürünleri Fakültesi’nden Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Van’da kaya balığı zannederek yedikleri balon balığından zehirlenerek hastaneye kaldırılan ve biri ölen 2 kişinin durumunu değerlendirdi. Küçük balon balıklarının yanlışlıkla kaya balığına benzetilerek yenmiş olabileceğini aktaran Prof. Dr. Gökoğlu, balon balığının zehrinin siyanür kadar güçlü bir zehre sahip olduğunu belirterek yenmesinin çok tehlikeli olduğunu vurguladı.Balon balığının küçük türünün kaya balığına benzetildiği için vatandaşlar tarafından tüketilip zehirlenmelere yol açtığına dikkati çeken Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, “Muhtemelen yanlışlıkla küçük balon balıkları kasalara karıştı. Kaya balıkları küçüktür, vatandaşlar da balon balıklarını kaya balığı zannedip yediler. Belki de balığı iyi temizlemediler. Balıkların karaciğer bölgesinde toksin miktarı çok yüksek, belki karaciğeri iyi temizlemedikleri için Van’daki bu vatandaşlar zehirlendi” dedi.

Balon balığının zehri siyanür kadar güçlü.

s-6fba5a5cc66cced2fb4063f437984a2600de0b
Aslan balığı, iskorpit balığı ve trakunyaz balıkları gibi balıkların içinde bulunan toksit miktarlarının çok yüksek olduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, “Bu tür balıklarda toksit protein yapısındadır. Ancak balon balıklarının toksini protein yapısında değildir. Herhangi bir ısı işleminde zehir ölmüyor. Bu yüzden hemen etkisini gösteriyor. Balon balığının gerçekten çok güçlü bir zehri var. Hatta literatürlerde siyanür etkisinin de olduğu belirtiliyor. Çok güçlü ve etkili zehri olduğu kaynaklarda aktarılıyor” diye konuştu.Prof. Dr. Gökoğlu, “Balon balıklarındaki zehri balığın beslendiği canlılardan aldığını savunan bilim insanları var. Bu toksini üreten bakterilerin olduğunu belirten bilim insanları da bulunuyor. Tam net değil ama çok balon balığının güçlü bir zehri var” dedi.

ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

4. Kattaki Balkondan Düşüp Hayatını Kaybetmişti: Eşinin İfadesi Ortaya Çıktı

4. Kattaki Balkondan Düşüp Hayatını Kaybetmişti: Eşinin İfadesi Ortaya Çıktı

Uçuş Görevlisi Küvette Ölü Bulunmuştu: Korkunç Toplu Tecavüz İddiası

Uçuş Görevlisi Küvette Ölü Bulunmuştu: Korkunç Toplu Tecavüz İddiası