in

Spor Yasası Değişti: Sahaya ve Soyunma Odalarına Girenlere Hapis Cezası Getirildi

Spor Yasası Değişti: Sahaya ve Soyunma Odalarına Girenlere Hapis Cezası Getirildi
Spor Yasası Değişti: Sahaya ve Soyunma Odalarına Girenlere Hapis Cezası Getirildi

Yeni sezonda müsabaka alanına, soyunma odalarına, odaların koridorlarına, sporcu çıkış tünellerine yetkisiz olarak girenlere, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’da değişiklik yapılarak hapis cezası getirildi.

s-2cb30452cddbbd233c5ebbde2c144f91324c01 4 Temmuz’da Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilen ve 12 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7182 sayılı Kanunla, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’da değişiklik yapıldı.

“Spor alanı”nın kapsamı genişletildi

s-f4857b873e74e56a35b1a701955d6608156e7c Yapılan bu yasal düzenlemeyle spor alanı kavramının kapsamı genişletilerek müsabaka öncesi, esnası ve sonrasında taraftarların sürekli ve geçici olarak gruplar halinde toplandıkları yerleri, müsabakaların yapılacağı yerlere gidiş geliş güzergahlarını, taraftarların toplu olarak seyahat ettikleri araçların, takımların kamp yaptığı yerlerin spor alanı kavramına dahil edilmesi sağlandı.Yeni bir kavram olarak getirilen “özel seyir alanları” ile açık alanlarda taraftar gruplarının müsabakaları dev ekranlardan izledikleri yerler tanımlandı. Her türlü yazılı, görsel, işitsel veya elektronik kitle iletişim araçlarıyla işlenen tehdit veya hakaret içerikli suçlar şikayet şartı aranmaksızın kanun kapsamına alınarak, özellikle şiddet olaylarına teşvik edici paylaşım yapan sosyal medya kullanıcıları hakkında adli işlem yapılmasına imkan tanındı.

Bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası

s-779cebe5b2675e070da1676ed42270b22b4966 Suçu meslek edinen kişiler ve holiganizmle daha etkili mücadele, cezaların daha caydırıcı olması amacıyla mevcut hapis ve para cezalarının artırılması sağlandı.Bu kapsamda, müsabaka alanına, soyunma odalarına, odaların koridorlarına, sporcu çıkış tünellerine yetkisiz olarak giren kişilere sadece adli para cezası uygulanmaktayken yeni düzenlemeyle bu suçlara üç aydan bir yıla kadar da hapis cezasıyla cezalandırma hükmü eklendi. Bu şahısların müsabakanın seyrini veya güvenliğini bozması halinde ise üç aydan bir yıla kadar verilen hapis cezası bir yıldan üç yıla kadar olarak değiştirildi.

Seyirden men cezası kademeli olarak artırıldı

s-47573ec7860a03f29ed852aa01cecbfc6b3f44 Bu kişilere uygulanan seyirden men cezasıyla ilgili verilen bir yıllık süre, ikinci seferde 3 yıl, üçüncü seferde ise 5 yıl olarak kademeli bir şekilde artırıldı. Kimliğini gizlemek amacıyla yüzlerini kısmen veya tamamen kapatarak suç işleyenlere verilen cezalar yarı oranında artırıldı, karaborsa bilet satışıyla ilgili de cezai yaptırımlar getirildi.Spor müsabakalarında görev alan kolluk personeliyle ilgili yapılan düzenlemeyle de bu alanda daha çok polisin görev almasını sağlayacak düzenleme yapıldı.

YouTuber Ali Abdülselam Yılmaz, Liverpool ile Chelsea arasında oynanan UEFA Süper Kupa final maçında sahaya atlamış ve büyük tepki almıştı. Yılmaz ve 4 arkadaşı gözaltına alınmış ve adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı

Maçın Heyecanıyla Atlamış: Liverpool-Chelsea Maçında Sahaya Giren ‘YouTuber’ Adli Kontrol Şartıyla Serbest Bırakıldı

ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

'SİM Kart Çalışmadı' Kavgası: Önce Dövdüler Sonra Bacağından Vurdular

‘SİM Kart Çalışmadı’ Kavgası: Önce Dövdüler Sonra Bacağından Vurdular

Prof. Dr. Naci Görür: '1999 Depremlerinde Kabuk Çatırdamaya Başladı, Günün Birinde Kırılacak'

Prof. Dr. Naci Görür: ‘1999 Depremlerinde Kabuk Çatırdamaya Başladı, Günün Birinde Kırılacak’