in

Türk Profesör, Antarktika Seferinde ‘Henüz Tanımlanmamış Bakteri’ Keşfetti

Türkiye’nin Antarktika seferinde önemli bir keşif yaşandı…

Türk Profesör, Antarktika Seferinde 'Henüz Tanımlanmamış Bakteri' Keşfetti
Türk Profesör, Antarktika Seferinde 'Henüz Tanımlanmamış Bakteri' Keşfetti

Türkiye’nin Antarktika seferinde önemli bir keşif yaşandı. Kayseri’de Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latife Çakır Bayram, ‘3’üncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi’nde inceleme yaptığı penguenlerden birisinin göz lezyonunda 5 farklı bakteri keşfetti.Prof. Dr. Bayram, ‘Mikrobiyolojik çalışmalarda 5 farklı cins, tür ya da taxa grubu elde etmiş durumdayız. Bu da demektir ki şu anda bizim izole ettiğimiz bakteriler dünyada henüz sınıflandırılmamış ve tanımlanmamış’ dedi.

Penguenlerden birinin göz lezyonunda 5 yeni bakteri keşfedildi

s-d2fec33286a3db79d0bad8311bada86e635fcf
ERÜ Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latife Çakır Bayram, geçen yıl 4 Ocak-14 Şubat tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde gerçekleştirilen ‘3’üncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ne katıldı. Sefer sırasında toplam 100 penguen üzerinde çalışma yapan Bayram, hayvanların oküler yüzey örneklerini topladı. Halen devam eden çalışmalarda ‘Gentoo’ türü penguenin sağ gözünde bir doku saptayan Prof. Dr. Bayram, mikrobiyolojik ve patolojik incelemeler için örnekler aldı. ERÜ Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Laboratuvarında yapılan çalışmalarda penguenlerin birisinin göz lezyonundan 5 farklı bakteri keşfedildi. ‘Gen Bank’ veri tabanında bulunan sekans sonuçları ile pengueninin yüzde 98,75’in altında benzerlik gösterdiği ve elde edilen 5 bakterinin dünyada daha önce tanımlanmamış yeni bir cins, tür veya taxa potansiyeline sahip bakteriler olduğu belirlendi.

‘Bizim izole ettiğimiz bakteriler dünyada henüz sınıflandırılmamış ve tanımlanmamış’

s-4b35341173bf44afb015f7bcf026417422e221
Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Latife Çakır Bayram, “Antarktika’da Gentoo, Adelie ve Chinstrap olmak üzere bu penguenlerin gözlerinden fırça ve bası örnekleri alarak hem patolojik hem de swap örnekleri ile mikrobiyolojik olarak değerlendirmesini gerçekleştirdik. Göz içi basınçları ve gözyaşı testleri şu ana kadar dünyada hiç gerçekleştirilmediği için çalışmamızın kapsamında bunları da yaptık. Bunun sonucunda da hem patolojik olarak hem de mikrobiyolojik olarak güzel değerler aldık. Biz şu anda ön çalışmalarla 5 farklı bakteri elde ettik. Bu penguenlerden bir tanesi Ardey Adası’nda bulunuyor. Penguenin gözünde bir kitle vardı. Bu kitle hemen hemen gözü tamamen ortadan kalkmış durumdaydı. Bir skar dokusu gibi kabuk bağlamış gibiydi. Aldığım bu örnekleri Kayseri’de Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde mikrobiyolojik çalışmalarda 5 farklı yeni cins, tür ya da taxa grubuna ait olduğunu elde etmiş durumdayız. Çünkü bunu gen bankada eşleştirdiğimizde yaklaşık yüzde 98,75’in altında bir benzerlik gördük. Bu da demektir ki şu anda bizim izole ettiğimiz bakteriler dünyada henüz sınıflandırılmamış ve tanımlanmamış. Çalışmalarımız halen devam etmektedir” diye konuştu.

‘100 penguen üzerinden örnek aldık’

s-2de1840c19f0e815299d62550d0d709bbdc402
Çok sayıda penguen üzerinde çalıştığını kaydeden Prof. Dr. Bayram, “Biz orada 100 penguen üzerinden örnek aldık. Her bir penguenden de 5’er örnek almış olduk. Aslında bakılacak olursa 500 örnek elde etmiş olduk. Örneklemeler sırasında Şili’ye ait proje ekiplerinden birisi ile çalıştım. Ekip lideri Dr. Rafael Medina başta olmak üzere tüm ekibin önemli destekleri oldu. Çünkü penguen çalışması için en az 3 kişinin bulunması gerekiyor. Ben Şili’deki bu proje ekibine dahil edilerek, çalışmamı gerçekleştirdim. Onlar öncesinde kendi örneklerini alıyordu. Sonra bana yaklaşık 5-6 dakikalık bir zaman kalıyordu. Dolayısıyla ikinci bir pengueni yakalayıp getirdiklerinde ben örnek alma işlemimi bitirmiş olmak durumundaydım. Ben bu zaman diliminde kendi örneklerimi alıp, numunelerimi topluyordum. Gerçekten çok zordu” ifadelerini kullandı.

Bu haberler de ilginizi çekebilir

Feyza Nur Saydam’a Ne Oldu? Sosyal Medya 17 Yaşındaki Genç Kızın Ölümünü Konuşuyor – Kumkapı’da Sokakta Sosyal Mesafesiz Yılbaşı Kutlaması – Erdoğan, Türban Açıklaması Yapan Fikri Sağlar’ı Hedef Aldı: ‘Bu Zat Bu Çağda Yaşamıyor’

ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

Yeni Yıl 'Güncellemesi' Geldi: Köprü Ücretlerine Rekor Zam

Yeni Yıl ‘Güncellemesi’ Geldi: Köprü Ücretlerine Rekor Zam

Feyza Nur Saydam'a Ne Oldu? Sosyal Medya 17 Yaşındaki Genç Kızın Ölümünü Konuşuyor

Feyza Nur Saydam’a Ne Oldu? Sosyal Medya 17 Yaşındaki Genç Kızın Ölümünü Konuşuyor