in

Uzmanlar İstanbul’daki Sağanak Yağışın Nedenini Açıkladı: ‘Çok Hücreli Fırtına’

Uzmanlar İstanbul'daki Sağanak Yağışın Nedenini Açıkladı: 'Çok Hücreli Fırtına'
Uzmanlar İstanbul'daki Sağanak Yağışın Nedenini Açıkladı: 'Çok Hücreli Fırtına'

İstanbul’da bazı bölgelerde sele neden olan sağanak yağmur yağışı ile ilgili konunun uzmanlarından açıklama geldi. Samsun Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Abdullah Kahraman yağışın ‘çok hücreli fırtına’dan kaynaklandığını açıkladı.

Karaman geçen yıl haziranda İstanbul’u ve Güney Marmara’yı etkileyen süper hücreli fırtınanın, bu hafta sonu İstanbul’da yaşanan sağanakta etkili olmadığını söyledi.

s-5479b4cfb215159baee1e4ccc638ae16a225d2

Hücresel şekilde görülen konvektif yağışların 10-20 kilometre genişliğinde bir alanda etkili olduğunu belirten Kahraman, şöyle devam etti

s-5b3dfa3c0ed46d94352cf74c139fc3d7a6ce57

“Buna hücre diyoruz. Süper hücreler nadir görülür. Yükselen hava döner. 8-10 kilometre çapında dönen bir siklondan söz ediyoruz. Cumartesi günü İstanbul‘da yaşanan bu tip bir hadise değil, orta ölçekli konvektif sistem denilen bir yapıydı. Yani birden fazla hücrenin bir arada bulunmasıyla oluşan sağanak. Bunlar Türkiye’de çok sık görülen yapılardır. Sel yaşanmasının başlıca nedeni, havada çok nem olması. Kıyı bölgelerde deniz sıcaklıklığı mevsim normallerinin biraz üzerinde. Karadeniz’in tamamı normalin üzerinde sıcak. Bu da daha fazla buharlaşma, atmosferde su buharına neden oluyor. Bunlar saatte 20-50 kilometre hızla hareket ederler. Geçtikleri yerlerde hızla kısa süreli olarak geçerler. Yaz sağanakları bu nedenle kısa süreli görülür. Bazen atmosferdeki rüzgar koşullarından kaynaklı olarak bu hücreler çok yavaş hareket ederler ya da sabit kalırlar. Bu durumda en çok yağışı bıraktığı bölgede fazla yağış, lokal olarak görülebiliyor. Bu durumlar sele neden oluyor.”

‘Atmosferdeki kararsızlıklar fırtına oluşturuyor’

s-a035a5ebecce91e8952e9c9b3f72bfe846e020İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros da hücreli fırtınaların genel olarak yer veya su yüzeyinin sıcak, yukarı seviyelerin çok soğuk olması sonucu atmosferdeki kuvvetli kararsızlıklar sonucu meydana geldiğini belirtti.

Düşey yönde inici ve yükselici hava hareketleri yaşandığını dile getiren Toros ise şöyle konuştu

s-9a7de4914cc49009bd725ae8fe24bf27092142

“Nem, kararsızlık, kaldırma kuvveti ve rüzgar alanlarının derecesi ve dikey dağılımına bağlı olarak sıradan, çok hücreli veya süper hücreli fırtınalar şeklinde 3 farklı gruba ayrılır. Sıradan fırtınaların ömrü 30-60 dakikadır. Fırtına genellikle şiddetli değildir. Çok hücreli fırtınalar ise farklı aşamalardaki hücre grubu ile gelişirler. Şiddetli veya şiddetsiz olabilirler. Süper hücreli fırtınalar, gök gürültülü fırtına türleri arasında en şiddetli olanıdır. Kuvvetli rüzgarlar ve büyük dolular üretebilirler. Genel olarak yer veya su yüzeyinin sıcak ve yukarı seviyelerin çok soğuk olması sonucu atmosferdeki kuvvetli kararsızlıklar sonucu oluşurlar.”

Toros, çok hücreli fırtınaların süper hücre kadar etkili olmadığını ancak geçiş güzergahında kesikli ve daha uzun sürebildiğini dile getirerek, kısa sürede çok kuvvetli veya şiddetli yağışların (yağmur, dolu, kar) meydana gelen süper hücre fırtınasının daha çok yeryüzünün sıcak olduğu bahar ve yaz aylarında görüldüğünü anlattı.

17 Ağustos’ta etkili olan yağış nedeniyle iş yerlerini su basmış ve bir kişi de hayatını kaybetmişti.

İstanbul Sular Altında: Ulaşım Felç, Bir Kişi Hayatını Kaybetti

ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

Oyunculuğuna Hayran Olduğumuz Dwayne 'The Rock' Johnson, Lauren Hashian ile Hawaii'de Masalsı Bir Düğünle Evlendi

Oyunculuğuna Hayran Olduğumuz Dwayne ‘The Rock’ Johnson, Lauren Hashian ile Hawaii’de Masalsı Bir Düğünle Evlendi

Kokusu Bile Bizi Bizden Alan Muzlu Kek Tarifi

Kokusu Bile Bizi Bizden Alan Muzlu Kek Tarifi